Hilal baris guler (Yozgat) ,   İrem derici kalbimin tek sahibine sarkisini istiyorum seni cok seviyorum baris ...    |           Merve_34 (İst ) ,   Ayça öz efe kendine iyi bak merhaba tekrardan çalacagınz eser siz ve bütün arkadaslara gelsn iyi yaynlar istdan kucak dolusu sevgiler ...    |           Merve_34 (İst ) ,   Mrb öncelikle dagları aştık yolarda yürüdüm genele yazdım görmednz sonunda buldum :ddddd öncelikle çalacagınız eser siiz degerli yayıncımıza ve sohbet eden herkese gelsn ist dan kucak dolusu selamlar sevgiler iyi yaynlar hayırlı cumalar...    |           Tuğba (Kırıkkale ) ,   Göktürk mustafa ceceliden simsiyah çalarsa çok sevinirim ...    |           aLiSa- (izmir) ,   sLmLar olsun.Bende size tskr.ediyorum.Emeginize yureginize saglik olsun.Saygılar....    |           Petunya (İstanbul) ,   Sibel can kış masalı benden kanalınızda bulunan 17 sene süren kavuşamadığım imkansız aşkıma gelsin ...    |         
Kullanıcı:    Parola:    Üye Ol   Şifremi Unuttum  
 
 
 

Ebru Gündeş


... 12.10.1974 İstanbul doğumlu olan Ebru Gündeş, ilkokulu Ankarada okuduktan sonra ailesiyle birlikte İstanbula geldi. Çocukluk yıllarında evinde Muazzez Abacının "Unutamam" şarkısını dinleyip, eşlik eden Gündeşin sesinin benzersizliğini ilk olarak annesi keşfetti. Etrafında "Bu ses bir cevher, mutlaka değerlendirmeniz lazım" diyenlerin artması, Ebrunun da sesinin güzelliğini keşfetmesini sağladı. Kendisini dinleyen bir aile dostu Ebru Gündeşi Raks Müzikin ortağı Neşe Demirkatla tanıştırdı. Dinlediği ilk anda Gündeşin sesinden büyülenen Neşe Demirkat, bu muhteşem sesi Türk halkının beğenisine sunmak istediğini söyleyerek Ebru Gündeşi ünlü prodüktör Koral Sarıtaş ve Selçuk Tekayın profesyonel ellerine teslim etti. İlk albümünün anlaşmasını imzalayan Gündeşin muhteşem sesinin yanına, sahne tecrübesinin de eklenmesi için Koral Sarıtaş tarafından Türkiyenin en önemli sanatçılarından Emel Sayına vokal yapması istendi. Ebru Gündeş "İlk hocam" diye bahsettiği Emel Sayınla çalışmasıyla ilk sahne deneyimini kazandı.

Bu gelişmeleri takiben Gündeş, 1993 yılında ilk albümü olan "Tanrı Misafiri" çıkardı. Ajda Pekkanın seslendirdiği bu şarkıyı Ebru Gündeşin sesi ve yorumuyla dinleyenler onu benimsemekte güçlük çekmediler. O günlerde en çok konuşulansa "Bu kadar küçük bedenden, böylesine kuvvetli bir ses nasıl çıkar" diyenlerin hayranlıkları her geçen gün daha da arttı. İlk albümüyle müzik piyasasındaki kalıcılığını ispat eden Ebru Gündeş, 1.250.000lik tiraj elde etti. Türkiyenin gündeminde bomba gibi patlayan Gündeş bu başarısını 1994 yılında çıkardığı ikinci albümü "Tatlı Bela" ile iyice perçinledi. Bu albümle "2. Kral TV Müzik Ödülleri"nde "TSM En İyi Kadın Sanatçı" ve "Yılın En İyi Şarkısı" ödüllerini aldı. 1994 yılında Kartal Tibet yönetmenliğinde, Türkiyenin başarılı oyuncularının yer aldığı "Tanrı Misafiri" adlı televizyon dizisinde onüç bölüm oyunculuk yapan Gündeş bu alanda da başarısını kanıtladı.

1995 yılında çıkardığı üçüncü albümü "Ben Daha Büyümedim" diğer çalışmalarını takip eden başarılı bir albüm oldu. Bu albümü ile "3. Kral TV Müzik Ödülleri"nde "TSM En İyi Kadın Sanatçı" ödülünün sahibi oldu. Aynı yıl içerisinde "Fırtınalar" adlı televizyon dizisinde 42 bölüm yer alarak Türk halkına tekrardan oyunculuk alanındaki başarısını göstermiş oldu. 1996 yılında çıkardığı dördüncü albümü "Kurtlar Sofrası"yla sahne dünyasının en önemli isimlerinden biri olduğu herkes tarafından kabul edildi. Aynı yıl içerisinde sanatçı Emrah ile "Ebru ile Emrah Show" adında televizyon programını sundu. İki yıllık bir aranın ardından 1998 yılında beşinci albümü "Sen Allahın Bir Lütfusun" adlı albümü müzik marketlerdeki yerini aldı. Kendi tarzını kaybetmeden gündemi yakaladığı parçalarıyla 90ların en unutulmaz hitlerine imza attı. Aynı yıl gerçekleşen "5. Kral TV Müzik Ödülleri"nde bir kez daha "TSM En İyi Kadın Sanatçı" ödülünün sahibi oldu. Ayrıca albümüyle aynı ismi taşıyan "Sen Allahın Bir Lütfusun" adlı televizyon dizisinde yer alarak oyunculuk kariyerine kaldığı yerden devam etti.

Ebru Gündeş, 1999 yılında hayranlarının karşısına yepyeni bir albümle çıktı. "Dön Ne Olur" adını taşıyan bu albümünün basın tanıtımı sırasında talihsiz bir rahatsızlık geçirdi. Albüm tanıtımı yarıda kalan Ebru Gündeş, 1 Aralık 1999 günü beyin kanaması teşhisiyle yattığı hastanede 2 ciddi ameliyat geçirdi ve 16 Aralık 1999 tarihinde taburcu oldu. Uzun bir zaman tedavi ve dinlenme süreci geçiren Gündeş bu dönemde hayranlarından uzak kaldı ancak Türk halkının ve hayranlarının sevgi ve desteğiyle bu zor zamanları atlattı. Dinlenme döneminin ardından, ilk konserini 11 Mart 2000 gecesi Bostancı Gösteri Merkezi´nde verdi. Ebru Gündeş´in "Dön Ne Olur" albümü milyon barajını geçerek büyük bir rekora imza attı. Aynı yıl gerçekleşen "26. Altın Kelebek Ödülleri"nde "Umut Ödülü"nün sahibi oldu. 2000 yılında "Unuturum" şarkısının remix düzenlemesi eklenerek "Dön Ne Olur" albümü müzik piyasasına yeniden sunuldu. "28. Altın Kelebek Ödülleri"nde "En İyi Fantezi Müzik Kadın Solist" ödülünün sahibi oldu. Bu yıllar da "Ebru Gündeş ile İkinci Hayat" adlı bir televizyon programına da imza attı.

2001de yedinci albümü "Ahdım Olsun" ile Türkiyenin en iyi söz yazarları, bestecileri ve aranjörleriyle çalışan Ebru Gündeş albüm kalitesi ve tirajıyla müzik piyasasının gündemine oturmayı yine başardı. Sanatçı "Ahdım Olsun" albümünde toplam altı şarkısına (Sensizim, Akıllı Ol, Seni Seviyorum, Telafi, Senin Olmaya Geldim, Vazgeçmem) klip çekti. Bu albümle "MÜ-YAP Müzik Endüstrisi Ödülleri"nde "Diamond Albüm" ödülünün sahibi oldu. 2002 yılında "Vazgeçmem" şarkısının remix düzenlemesi yapılarak "Ahdım Olsun" albümünü yeniden yayınladı. 2003te ise, "Şahane" adlı sekizinci albümü ile sevenleriyle buluştu. Bu albümüyle de yüksek başarı ve satış grafiği yakalayan Gündeş, bunun haklı gururunu yaşadı ve "MÜ-YAP Müzik Endüstrisi Ödülleri" "Diamond Albüm" ödülünün sahibi oldu. Aynı yıllar içerisinde Ebru Gündeş Show adlı bir televizyon programıyla üç sezon boyunca izleyici karşısına çıktı.

Dokuzuncu albümü "Bize de Bu Yakışır" ile sevenleriyle bir başka başarılı albümle buluştu. Albümün başarısı "MÜ-YAP Müzik Endüstrisi Ödülleri" tarafından "Altın Albüm" ödülü ile taçlandırıldı. "31.Altın Kelebek Ödülleri" "En İyi Fantezi Müzik Kadın Solist" kategorisinde ödülün sahibi oldu. 2006 yılında, Ebru Gündeş Mega Show adlı canlı olarak yayınlanan televizyon programıyla ekranlarda başarılı bir projeye imza attı. Daha sonrasında Ebru Gündeşle Dön Ne Olur adlı televizyon programını sundu. Aynı yıllar içerisinde "İmkansız Aşk" adlı televizyon dizisinde oyunculuk yaptı.

2006nın Aralık ayında çıkan onuncu albümü "Kaçak" müzik marketlerdeki yerini aldı, kariyerinin en güzel ve verimli günlerini yaşadığını söyleyerek son hız çalışmalarına devam eden Ebru Gündeşin, albümün başarısı "MÜ-YAP Müzik Endüstrisi Ödülleri" tarafından "Platin Albüm" kategorisinde ödüllendirildi. Aynı yıl içerisinde, Ebru Gündeş Türk müzik dünyasının devleri Bülent Ersoy, Orhan Gencebay ve ünlü yapımcı Armağan Çağlayan ile "Star TV"de yayınlanmaya başlayan "Pop Star Alaturka" programında jüri koltuğunu paylaştı. Türk televizyonlarında uzun soluklu bir çalışma gerçekleştiren televizyon programına beş sezon devam etti. 2007 yılında, "13. Kral TV Müzik Ödülleri"nde "En İyi Arabesk - Fantezi Kadın Sanatçı" kategorisinde ödülün sahibi oldu.

2008de "EVET" ismini verdiği albümünü sevenleriyle buluşturan sanatçının "Kızıl Mavi", "Ölümsüz Aşklar", "Harika" gibi birçok şarkısı kült şarkılar arasında yerini aldı. "Evet" albümü bir kez daha "MÜ-YAP Müzik Endüstrisi Ödülleri" tarafından ödüle layık görüldü.

Ebru Gündeş 2009 yılının başında "www.ebrugundessatiyor.com" adlı internet sayfasını kurarak, sahne kostümlerini yardım kuruluşları yararına bağışlayarak sosyal sorumluluk projesi başlattı. Proje; katılımcıların arzu ettiği kurum ve sahip olmak istedikleri elbiseler üzerinden ilerliyor; belirtilen kurumlara bağış yapılarak elbiselere sahip olunuyor ve işlemler tamamen vakıflar üzerinden yürütülüyor. Türkiyede ve dünyada bir ilke imza atan proje, günümüzde halen başarıyla devam etmektedir.

2011 yılında Türkiyenin en önemli sanatçılarının eserleriyle hazırlanan 12. albüm "Beyaz" müzik marketlerdeki yerini aldı. Aynı yıl 37. Altın Kelebek Ödüllerinde En İyi Arabesk -Fantezi Kadın Solist ödülünü kazandı. Gündeş Türkiyede bir ilki daha gerçekleştirerek, Facebook sosyal paylaşım sitesi üzerinden düzenlediği ses ve beste yarışması olan "FaceStar" adlı bir projeye imza attı. Ses ve beste kategorisinde birinciliği elde eden yarışmacılarla ortak bir çalışma gerçekleştirdi. "Sor Bakalım" bestesinin birinci olduğu yarışmada, ses kategorisi birincisiyle bu şarkıyı seslendiren sanatçı, ileriki yıllarda çıkardığı "Araftayım" albümünde bu şarkıya yer verdi.

2012de ise müzik yönetmenliğini Ozan Doğulu ve Taşkın Sabahın yaptığı; Sezen Aksu - Tarkan - Mete Özgençil - Kenan Doğulu - Aysel Gürel - Onno Tunç eserlerinden oluşan "13.5" adlı cover albümü ile sevenleriyle buluştu. Aynı yıl içerisinde 18. Kral TV Müzik Ödüllerinde, Kral TV & Kral FM Özel Ödülüne ve 39. Altın Kelebek Ödüllerinde En İyi Fantezi Müzik Kadın Solisti ödüllerinin sahibi oldu. Bu gelişmeleri takiben; bir çok albümünde Orhan Gencebay şarkılarını seslendiren Ebru Gündeş; bu sefer "Orhan Gencebay ile Bir Ömür" adlı proje albümünde Orhan Gencebayın Dil Yarası şarkısını seslendirdi.

2013 yılının Eylül ayında dünya çapında yayınlanan "The Voice" adlı müzik yarışmasının Türk formatına uyarlanmasıyla, "O Ses Türkiye" adlı yarışma programı "Star TV" ekranlarında yerini aldı ve Ebru Gündeş bu yarışmada 32 bölüm jüri üyeliği yaptı. Aynı yıl içerisinde Murat Yeterin "Asya" adını verdiği proje albümünde "Gönlümün Efendisi" şarkısını seslendiren sanatçı bu çalışmasıyla büyük beğeni topladı.

2014 yılına gelindiğinde; Ebru Gündeşin ondördüncü albümü "Araftayım" müzik marketlerdeki yerini aldı. Türkiyenin en iyi söz yazarları, bestecileri ve aranjörleriyle çalışan sanatçı, bir kez daha albüm kalitesi ve tirajıyla müzik piyasının gündemine oturmayı başardı. Bu albümde yer alan Araftayım, Nerdeydin, Müstehak gibi bir çok şarkısı hit şarkıları arasında yerini aldı. Ebru Gündeş albüm ve sahne çalışmalarının yanı sıra; jüri üyeliği yaptığı yarışma programına da devam etti. 2014 yılı itibariyle "TV8" ekranlarında yayınlanmaya başlayan "O Ses Türkiye" programında 51 bölüm jüri üyeliği yaptı. Aynı yıl içerisinde Ozan Doğulu ile başarılı bir çalışma gerçekleştiren Ebru Gündeş, Doğulunun "130 Bpm Moderato" adını verdiği albümünde "Meyhaneci" şarkısını seslendirerek büyük beğeni topladı.

Ebru Gündeş, 2015 yılında gerçekleşen "42. Pantene Altın Kelebek Müzik Ödülleri"nde "En İyi Fantezi Müzik Kadın Solist" dalında ödülün sahibi oldu. Türk televizyonlarında reyting rekoru kıran "O Ses Türkiye" programının 2015-2016 sezonunda 59 bölüm daha jüri üyeliği yaparak, Türk halkı tarafından beğeniyle izlenen, yüksek reytingli başarılı bir sezonu daha geride bıraktı. 2016 yılında ünlü sanatçı Murat Bozun "Janti" adını verdiği albümünde "Gün Ağardı" şarkısına düet yapan Ebru Gündeş, son zamanlarda büyük ses getiren ortak bir çalışmaya imza attı. Başarılı çalışmanın 1 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan klibi, kısa sürede izlenme rekorları kırdı.

23 yıllık sanat hayatı süresince 14 albüm, 2 remix albüm çıkarmış, bir çok televizyon dizisi ve programında yer almış ayrıca onlarca ödüle layık görülmüş olan Ebru Gündeş, halen albüm, sahne ve sosyal sorumluluk çalışmalarıyla başarılı projelere imza atmakta ve sevenleriyle buluşmaktadır.


 

 Radyo Dinle